Artykuł

30 lipiec 2017

Portal szukajwarchiwach.pl wzbogacił się 2,5 miliona nowych skanów

Kategoria: Źródła , Aktualności

W lipcu bieżącego roku na portalu szukajwarchiwach.pl udostępniono kolejny zbiór skanów dokumentów. Przeszło 2,5 miliona nowych skanów pochodzi  z 18 archiwów państwowych zostały w lipcu udostępnione. Łącznie na portalu udostępniono już 25 828 446 dokumentów. Ponad 1/3 nowych zespołów archiwalnych znalazła się na portalu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Wśród umieszczonych w sieci dokumentów znalazły się m.in. 492 skany Księgi praw miejskich Głubczyc, zwanej również Kodeksem Głubczyckim.

    

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów.  Od początku roku z serwisu skorzystało 354 025 użytkowników, a liczba odsłon to 22 726 096.

 

 

PEŁNY SPIS NOWYCH ZESPOŁÓW 

 

 

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016