Artykuł

24 maj 2013

Premiera filmu pt. „Europa Środkowa idzie na wolność”

Kategoria: XXw, Spotkania, Film i historia, Debaty, Aktualności


W poniedziałek, 27 maja o godzinie 18.00 w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego w reż. Mirosława Jasińskiego pt. „Europa Środkowa idzie na wolność”.

Film powstał na zlecenie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu.

W organizowanej po projekcji dyskusji udział wezmą twórcy i bohaterowie filmu:

  • Petruška Šustrova
  • Jan Krzysztof Bielecki
  • Ján Čarnogurský
  • Ákos Engelmayer
  • Michael Kocáb
  • Grzegorz Kostrzewa-Zorbas
  • Jan Rydel.


Spotkanie poprowadzi Aleksander Kaczorowski.

WSTĘP WOLNY!!!

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory w bloku wschodnim, zakończone zwycięstwem Solidarności. W ich wyniku powołano do życia rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po tej stronie Żelaznej Kurtyny.
W dniach 3-5 listopada 1989 roku zorganizowano we Wrocławiu Międzynarodowe Seminarium „Europa Środkowa. Kultura na rozdrożu – pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem” oraz Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej. Stanowiły one zwieńczenie działań środowiska Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

Tydzień później – 9 listopada – upadł Mur Berliński, otwierając drogę do zjednoczenia Niemiec. Dwa tygodnie później – 17 listopada – rozpoczęła się w Pradze Aksamitna Rewolucja, w wyniku której prezydentem Czechosłowacji został lider opozycji Vaclav Havel. W tym czasie na Węgrzech uzgodniono już zorganizowanie w pełni demokratycznych wyborów. Wieloletnia współpraca środowisk opozycyjnych Polski, Czechosłowacji i Węgier, tworzących po 1989 roku nowe elity polityczne, wpłynęła na ścisłą kooperację tych krajów, która zaowocowała realizacją dwóch wielkich przedsięwzięć – powstania Trójkąta Wyszehradzkiego i wyprowadzenia wojsk sowieckich z całego regionu. Coś, co dziś przyjmowane jest za oczywistość, w praktyce odbyło się w złożonych, często dramatycznych okolicznościach. W krytycznych momentach to właśnie dawne kontakty i zbudowane wtedy zaufanie pozwalały na podejmowanie decyzji, które – jak się okazało – miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów naszego regionu.


źródło: facebook/

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016