Artykuł

06 lipiec 2015

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Obława"

Kategoria: Wystawy, XXw, Spotkania, Film i historia, Aktualności, Historia wojskowości, Historia polityczna, Historia i pamięć

8 lipca o godz. 13:30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Obława” w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej. 

Prezentacja filmu towarzyszyć będzie wystawie Obława Augustowska – lipiec 1945 r, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, którą w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN oglądać można od 7 do 31 lipca 2015 r.

Ekspozycja pokazuje losy ok. sześciuset żołnierzy podziemia niepodległościowego i mieszkańców Polski północno-wschodniej, zamordowanych przez Rosjan po zakończeniu wojny w nieznanym dotąd miejscu.

Film przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w lipcu 1945 roku na Suwalszczyźnie, kiedy w nieznanych okolicznościach z rąk sowieckich zginęło niemal 600 mieszkańców tamtych ziem, co czyni Obławę Augustowską największą powojenną zbrodnią popełnioną przez sowietów na Polakach. W lipcu 1945 r., a więc dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej, na terenie północno-wschodniej Polski oraz po drugiej stronie tzw. linii Curzona sowieci zorganizowali wielką obławę na partyzantów, w której aresztowali ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (mężczyźni, kobiety, osoby nieletnie, często po kilka z jednej rodziny) zostały zamordowane w nieznanym miejscu, którego od lat szukają bliscy, historycy i prokuratorzy. Film pokazuje dramat Obławy Augustowskiej przez pryzmat losów osieroconych rodzin, a także ilustruje działania prowadzone w celu wyjaśnienia losów zaginionych.

W spotkaniu wokół filmu udział wezmą:

  • Beata Hyży-Czołpińska, reżyser
  • dr Łukasz Kamiński, prezes IPN 
  • Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor oddziału IPN w Białymstoku.

Film dokumentalny „Obława”, reżyseria i scenariusz: Beata Hyży-Czołpińska, zdjęcia: Krzysztof Więckowski, montaż: Jonasz Czołpiński, dźwięk: Piotr Dzienis, Andrzej Tofiluk, producent wykonawczy: Belsat TV dla Instytutu Pamięci Narodowej 2015. Czas: 52 min.

 

Beata Hyży-Czołpińska – reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTiT w Łodzi na kierunku: reżyseria, specjalność: scenariopisarstwo. Współpracuje z redakcjami filmów dokumentalnych Programu 1 i 2 TVP S.A., TVP Kultura, TVP Polonia. Reżyserowała filmy nie tylko w Polsce, ale i w Kanadzie, Szwajcarii, Francji, Belgii, Białorusi czy Norwegii. Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, laureatka licznych nagród.

Więcej informacji: Przystanek Historia

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016