Artykuł

11 maj 2016

Nagrody Historyczne POLITYKI rozdane!

Kategoria: Nowości wydawnicze, Konkursy i nagrody historyczne, XXw, Albumy i fotografie, Holocaust, Źródła , Aktualności

We wtorek, 10 maja ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Nagrody Historycznej POLITYKI. Wyróżnienia przyznawane są od 1959 r.  publikacjom o z zakresu najnowszej historii Polski, wydanym w roku poprzedzającym konkurs. 

Spośród nominowanych w 2016 r. prac, Jury konkursu wyróżniło 4 książki:

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę przyznano Janowi Olaszkowi za książkę „Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976–1989” (Trzecia Strona, Warszawa 2015) 

W rekomendacji do nagrody  dr hab. Marcin Zaremba napisał „Są rewolucje noszące nazwę »goździków« czy »róż«. Nasza pachniała pastą komfort, która służyła do chałupniczego wyrobu farby drukarskiej”. Nagrodzona książka to fascynująca historia drugiego obiegu wydawniczego w PRL, który nigdzie na świecie nie przybrał nawet porównywalnych rozmiarów".

(Polecamy również naszą recenzję książki – link)

W kategorii pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymała Anna Machcewicz autorka opracowania „Życie tak nas głupio rozłącza…. Listy więzienne 1946–1956” Zofii i Kazimierza Moczarskich (Towarzystwo „Więź”, Warszawa 2015).

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało zaś nagrodę Karolinie Szymaniak za opracowanie i tłumaczenie „Pism z getta warszawskiego” Racheli Auerbach (Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2015).

W dziale debiuty wyróżniono zaś pracę Adama Sitarka „Otoczone drutem państwo. Struktura i  funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” (Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi, Łódź 2015).

Wszystkie książki nominowane w 2016 r. - link

Więcej informacji o nagrodzonych książkach – na stronie wydarzenia.

Źródło: Polityka

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016