Artykuł

08 grudzień 2013

6 grudnia 2013 r. Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego

Kategoria: XXw, Holocaust, Spotkania, Debaty, Aktualności, Historia społeczna, Historia polityczna, Biografie

 

6 grudnia 2013 r. Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego.

Jednym ze współinicjatorów tej inicjatywy jest Muzeum Historii Polski, które od ponad 3 lat realizuje program Jan Karski. Niedokończona misja, objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a także prowadzi intensywne działania na rzecz popularyzacji i przywrócenia pamięci o czynach i osobie Jana Karskiego w Polsce i zagranicą.

Program Jan Karski. Niedokończona misja jest realizowany we współpracy z siecią partnerów krajowych i międzynarodowych  m. in. Ministerstwem Spraw Zagranicznych,  Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation, instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.

Starania o ustanowienie Roku Karskiego rozpoczął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski składając wniosek do Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz. Wniosek  poparły wszystkie kluby poselskie. Muzeum Historii Polski wraz z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego skierowały list poparcia dla ustanowienia Roku Karskiego w stulecie Jego urodzin na ręce przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

Podczas 55. posiedzenia Sejmu RP oddano hołd Janowi Karskiemu. W dokumencie uchwały  podkreślono, że Jan Karski - „człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust” - jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego dostarczył w 1942 r. państwom alianckim raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez niemieckich okupantów.W raporcie tym przedstawiał jednocześnie wyjątkowy charakter i rolę Polskiego Państwa Podziemnego. - Świadectwo życia, misji i dzieła uczyniło profesora Karskiego wybitną postacią w skali międzynarodowej, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił, posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla młodych pokoleń - podkreślono w uchwale sejmowej. 

– Ustanowienie Roku Karskiego jest w dużej mierze efektem starań Muzeum Historii Polski, które realizuje dziesiątki projektów popularyzacyjnych i edukacyjnych. Od początku zabiegaliśmy m.in. w Sejmie, Senacie i Kancelarii Prezydenta o szczególne uczczenie 100-lecia urodzin tej niezwykłej postaci – ocenił dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro.

W ramach programu Jan Karski. Niedokończona misja organizowane są różnorodne działania i wydarzenia  m.in. wystawy, warsztaty edukacyjne, panele dyskusyjne, konferencje i pokazy filmów. W nadchodzącym roku planowane są konferencje krajowe i międzynarodowe, wydarzenia edukacyjne, wystawy w Polsce i na świecie oraz imprezy artystyczne – szczegółowe informacje na stronie internetowej programu: www.jankarski.org

 

 

Źródło: MHP, jankarski.org, www.sejm.gov.pl

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016