Artykuł

25 czerwiec 2013

Dyskusja: Wasze matki, wasi ojcowie. Pamięć Polaków i Niemców o II wojnie światowej i jej następstwach

Kategoria: XXw, Spotkania, Holocaust, Film i historia, Debaty, Aktualności

 

We wtorek, 25 czerwca w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się dyskusja poświęcona niemieckiemu filmowi "Nasze matki, nasi ojcowie", który wyemitowany został przez Telewizję Polską w dniach 17-19 czerwca.

Debata pt. "Wasze matki, wasi ojcowie. Pamięć Polaków i Niemców o II wojnie światowej i jej następstwach" rozpocznie się o godz. 18.00.

 

Udział w spotkaniu wezmą:

  • prof. Klaus Ziemer
  • prof. Jan Rydel
  • dr Andreas Lawaty
  • dr Robert Żurek

Dyskusję poprowadzi Rafał Rogulski.

Niemiecki miniserial Nasze matki, nasi ojcowie, krytykowany był przede wszystkim za przedstawianie fałszywego obrazu żołnierzy AK i za relatywizowanie odpowiedzialności Niemców za zbrodnie dokonane przez nich podczas II wojny światowej. Serial wywołał dyskusję zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Film w Niemczech niektórzy traktują jako pomnik postawiony matkom i ojcom. Media apelowały  do niemieckich rodzin, by razem – najlepiej wszystkie pokolenia – gromadziły się przed telewizorami, wykorzystując ostatnią szansę na wysłuchanie opowiadań pokolenia dziadków. Komentatorzy podkreślali – wreszcie jest możliwa rozmowa na ten temat - piszą Organziatorzy wtorkowej dyskusji, dodając: Ale czy można historii uczyć się z tego filmu? Ile jest w nim prawdy? Czy poprawa obrazu historii Niemiec powinna odbywać się kosztem obrazu historii Polski? Dokąd nas taka polityka pamięci zaprowadzi?


Organizatorami wydarzenia są: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Dom Spotkań z Historią

źródło: DSH

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016