Artykuł

31 lipiec 2015

"Rewolucja husycka. Czas chwały i czas zmierzchu" (informacja wydawnicza)

Kategoria: Nowości wydawnicze, Informacje i zapowiedzi, Informacja wydawnicza, Aktualności, XV wiek, Średniowiecze, Historia społeczna, Historia polityczna, Historia wojskowości, Biografie

 

Nakładem Wydawnictwa Neriton, w koedycji z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk i Polskim Towarzystwem Historycznym ukazała się praca Stanisława Byliny - wybitnego polskiego mediewista, specjalizującego się w badaniach ruchów reformatorskich i kultury religijnej średniowiecza.

Książka "Rewolucja husycka. Czas chwały i czas zmierzchu" to kolejny tom cieszącej się uznaniem czytelników monografii, obejmującym okres od 1424 r. (śmierć Jana Žižki) do około połowy lat 30. XV wieku, a więc zmierzchu „rewolucji” husyckiej. Historyk przedstawia w niej ważny okres w dziejach Czech i całej Europy Środkowej, decydujący dla całego ruchu husyckiego. Koncentruje się na radykalnych wspólnotach husyckich, stanowiących siłę napędową rewolucji.

W listopadzie br w Warszawie odbędzie się także konferencja naukowa pt. „Jan Hus: życie, myśl i dziedzictwo” współorganizowana przez IH PAN w Warszawie.

źródło: Neriton, IHPAN

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016